V zamestnaní trávime väčšinu nášho času. Osem hodín denne, 40 týždenne, viac než 160 mesačne. Vo väčšine profesií sa pritom len s ťažkosťami vyhneme vypätým stresovým situáciám. Je preto veľmi dôležité si podrobne premyslieť, ako im efektívne predchádzať, a chrániť sa tak pred negatívnymi zdravotnými aj psychickými následkami, ktoré privysoký stres spôsobuje.
Kedy pracovný stres pomáha a kedy škodí
Stres vo svojom živote potrebujeme, jeho nedostatok by viedol v našich životoch k nude. Predstavte si, že by od vás váš nadriadený vôbec nič nepožadoval. Nestanovil by termíny plnenia úloh, nechcel od vás, aby ste sa zlepšovali. Prvých pár týždňov by možno bolo zábavných, ale neskôr by sme sa začali nudiť, nemohli by sme sláviť úspechy a naša životná spokojnosť by klesala.
Určitá miera stresu dáva našim životom smer a motivuje nás k lepším výkonom. Pokiaľ je však táto hladina prekročená a stresu je príliš alebo trvá neúmerne dlho, strácame schopnosť vyrovnať sa s ním. Chronický stres potom môže viesť k bolestiam hlavy, vysokému krvnému tlaku, zhoršeniu pamäti, depresiám a ďalším následkom na naše fyzické a psychické zdravie.
Čo nás v práci môže stresovať?
Hladina stresu, s ktorou sa ešte zvládneme vyrovnať a ktorá motivuje k výkonu, je u každého z nás iná. Situácia, ktorá na jedného pôsobí ako výzva, ktorú chce dosiahnuť, môže u druhého spôsobiť úzkosť, s ktorou si nedokáže poradiť. V práci môže byť nadmerný stres spôsobený:
- nedostatočným platovým ohodnotením,
- tlakom na výkon, zadávaním veľkého množstva úloh,
- neistotou zamestnania,
- častými nadčasmi,
- konfliktmi s kolegami alebo nadriadenými.
Aby bolo možné so stresom bojovať, je nutné najprv definovať, čo je jeho príčinou. Čo spôsobuje nadmerný stres v práci vám?
Ako stresu predchádzať?
V snahe predchádzať stresu sa zamerajte na faktory, ktoré môžete ovplyvniť. Samozrejme, môže dôjsť k tomu, že sa zmení vedenie firmy, spriatelíte sa s kolegami, ktorých ste doposiaľ nemohli vystáť, alebo z ničoho nič ubudne úloh a dostanete pridané. Bolo by to skvelé, ale iba čakanie na zmenu môže byť veľmi dlhé, možno aj nekonečné. Zamerajte sa teda skôr na svoje vlastné správanie a prežívanie. To totiž môžete zmeniť omnoho ľahšie:
- Nezabúdajte relaxovať. Nájdite si počas plnenia pracovných úloh chvíľku na upokojenie a doprajte svojmu telu aj mysli úľavu a odpočinok. Vyskúšajte napríklad Jacobsonovu progresívnu relaxáciu alebo autogénny tréning. Pomôžu vám s nimi nahrávky inštrukcií dostupné na YouTube, Spotify a aj v ďalších aplikáciách.
- Riešte problémy. Definujte si momenty, ktoré u vás spôsobujú nadmerné množstvo stresu, zamyslite sa nad ich možným riešením, vyberte z nich to najlepšie a skúste ho aplikovať v praxi. Pokiaľ sa to nepodarí, vráťte sa o krok späť a vyberte inú vhodnú možnosť zvládnutia problému.
- Venujte pozornosť prítomnému okamihu. K chronickému stresu môže viesť fakt, že sa zaoberáte minulosťou, starosťami o budúcnosť alebo sebakritikou. Technika nesúca názov „mindfulness“ (všímavosť) vám pomôže nechať tieto starosti aspoň chvíľu za hlavou a uvoľní vám potrebnú kapacitu pre zvládnutie súčasných úloh. Vyskúšajte niektorý z kurzov tejto techniky.
- Starajte sa o seba. Nezabúdajte na svoju pohodu. Doprajte si dostatok spánku, pravidelnú stravu, venujte čas svojim koníčkom, priateľom a rodine. Možno tým paradoxne svoj výkon v práci zlepšíte.
- Zvážte zmenu zamestnania. Pokiaľ v práci nie ste spokojní a zažívate nadmieru stresu, poobzerajte sa po zamestnaní inde. Zhodnoťte ponuky práce na internete, možno niektorá z nich naplní vaše očakávania lepšie než tá súčasná.
V prípade, že na vás stres pôsobí priveľmi, neviete si s ním rady a cítite v sebe dlhšie pocit nepokoja alebo podráždenosti, skúste lieky Persen alebo Persen Forte. Obsahujú rastlinné výťažky, ktoré sa vyznačujú upokojujúcimi účinkami na vašu myseľ.
Pokiaľ sa aj napriek všetkej snahe nadmerný stres v práci objaví a nebudete si s ním vedieť rady, požiadajte včas o pomoc. So zvládaním stresu vám môže pomôcť psychológ alebo kouč.
(pem)
Zdroje: