Skip to content

Ako pôsobí stres na ľudský organizmus?

Ako pôsobí stres na ľudský organizmus?

Čo sa deje v našom tele, keď sme dlhodobo v strese? Je pravda, že potom ľahšie chytíme „každú nádchu“?

Ako dosiahnuť spokojnosť

Vyhnúť sa v dnešnej dobe stresu je nadmieru ťažké. Ale nie nemožné. Podľa dlhodobej harvardskej štúdie nás robia zdravšími a spokojnejšími hlavne kvalitné vzťahy. A je jedno, či ide o vzťahy partnerské, alebo priateľské, oboje nám vytvára záchrannú sieť pre naše problémy. Okrem toho nám pomáhajú zvládať každodennosti života a tiež sa vďaka nim môžeme cítiť milovaní a potrební. Napriek tomu je ťažké v celodennom zhone hľadať čas na rozvíjanie a posilňovanie našich blízkych vzťahov. Často sme radi, keď máme čas sa vôbec vyspať. A ani to nám niekedy nejde.

Meditácia, mindfulness alebo aj lieky

Spánok, čas s blízkymi, ale aj čas pre seba patria medzi najzákladnejšie veci, ako si udržať zdravie, a tým pádom žiť spokojný život. Čas si musíte nájsť sami, ako však dosiahnuť spánok, keď máme hlavu plnú úzkostných myšlienok? Z dlhodobejšieho hľadiska sa ponúka meditácia. Ak však nie ste priaznivcom tohto smeru, využiť môžete stále obľúbenejšie mindfulness. Kombinuje v sebe poznatky modernej medicíny aj dlhodobé skúsenosti jogovej praxe. Ďalšou možnosťou sú bylinky a lieky. A je jedno, či ste zástancom rýchlych riešení, alebo sa len potrebujete upokojiť a získať späť vašu stratenú rovnováhu.

Ak dávate prednosť prírodnej ceste, skvelou voľbou je Persen. Obsahuje výťažok z troch bylín, ktoré všetky spoločne pomáhajú mysli dodať stratený pokoj. Tlmiť stres a úzkostné prežívanie môžu aj lieky, ale väčšinou sú na predpis a s ich výberom vám najlepšie pomôže váš praktický lekár. Primárne by však vždy malo byť riešenie príčiny.

Stresové hormóny

Čo sa vlastne v našom tele deje, keď dlhodobý stres ignorujeme a neriešime? V strese sa ocitáme, ak prežívame životnú udalosť, s ktorou nemáme skúsenosti a nie sme schopní sa s ňou vyrovnať. V našom tele je aktivovaná poplašná reakcia, ktorá spôsobí, že hypotalamus (časť mozgu) vyšle signál nadobličkám, ktoré začnú produkovať hormóny kortizol a adrenalín. Tie následne ovplyvňujú reakcie nášho tela. Z krátkodobého hľadiska je tento systém výhodný, z dlhodobého nie. Tu už nastáva problém.

Adrenalín

Aký je vplyv adrenalínu a za čo môže byť zodpovedný?

  • Zvyšuje srdcovú frekvenciu,
  • zvyšuje srdcový tlak,
  • zvyšuje zásoby energie.

Pri dlhodobom pôsobení je zodpovedný za srdcové zlyhanie. Najčastejšie sa tak deje u ľudí, ktorí sú nútení byť dlhodobo pod tlakom a nemajú z tejto situácie východisko. Vysoký krvný tlak zas môže narušovať kontinuitu ciev a v týchto malých „oderkoch“ sa potom ľahko ukladá cholesterol. To následne vedie k vzniku aterosklerotických plátov, ktoré upchávajú cievy a krv tak nemôže prúdiť na miesto určenia. Z toho dôvodu je ovplyvnený prísun živín a odvod splodín metabolizmu z daných orgánov.

Kortizol

Ani hormón kortizol nie je z dlhodobého hľadiska k telu šetrný.

  • Potláča funkciu tráviaceho systému,
  • tlmí rastové procesy,
  • tlmí reprodukčnú aktivitu,
  • zvyšuje emočnú labilitu,
  • tlmí obranyschopnosť organizmu.

Ľudia, ktorí žijú dlhodobo pod stresom, majú problém s počatím. Jednak je tlmený ich reprodukčný systém kortizol ovplyvňuje aj metabolizmus tukov. Často sa tak stáva, že títo ľudia trpia brušnou obezitou. Okrem toho tak kortizol, ako aj samotná obezita ovplyvňujú našu náladu. U obéznych a vystresovaných ľudí sa častejšie vyskytujú depresie. A ako psychické ochorenie, tak problémy s hmotnosťou ovplyvňujú našu schopnosť splodiť dieťa. Ide teda o začarovaný kruh. A aby toho nebolo málo, kortizol tlmí schopnosť nášho tela bojovať s vírusmi či akýmikoľvek inými zápalmi. Nie je teda nič neobvyklé, že pri strese prechádzate jednou virózou za druhou, objavujú sa vám opary, horší sa alergia alebo prepuklo autoimunitné ochorenie, o ktorom ste už dlho nevedeli.

(rhl)

Zdroje:

 

Ďalšie články

""

Prof. Radek Ptáček: Ide o to, naslúchať svojim pocitom

Dlhodobý stres je toxický. Prečo je dôležité byť vnímavý k sebe samému, čo obnáša syndróm vyhorenia a ako si budovať odolnosť voči stresu?
Čítajte viac >
""

Krok za krokom – ako sa cítiť šťastnejší?

Životná spokojnosť je stav mysle, keď sa cítime príjemne v súvislosti s tým, kde sa v živote nachádzame a čo sme vybudovali či získali. Neznamená, že už nie je o čo usilovať, a ani to neznamená, že by sme neprežívali útrapy a prehry.
Čítajte viac >
""

Uklidňujúca sila valeriány, medovky a mäty

Napätie, obavy, strach či úzkosti - mnohé ťažkosti môžu pomôcť zvrátiť rokmi overené rastliny s komplexom látok, ktoré majú upokojujúce a relaxačné účinky.
Čítajte viac >