Stres nie je len doménou dospelých. Čo môže stresovať naše deti a ako im môžeme pomôcť?
Stres je fyziologická odpoveď nášho tela na podnety, ktoré vnímame ako život ohrozujúce. Nemusí ísť pritom „o život“ v pravom zmysle slova, ale môže ísť o naše postavenie v práci, v škole, v kolektíve. Stres sa netýka iba dospelých, ale objavuje sa aj v živote našich detí. Aj u nich môžeme rozlišovať situácie, keď má stres žiaduci a aktivizačný efekt (napr. kvôli stresu z písomky sa začnú učiť), tak aj ten patologický. V druhom prípade dôjde k zaplaveniu stresovými hormónmi a vidina písomky dieťa tak rozhodí, že sa začne obviňovať, prečo sa nezačalo učiť skôr. Ani prepadanie do letargie nie je neobvyklé. Aké sú príčiny stresu u detí, ako stres odhaliť a ako im pomôcť ťažké situácie zvládať?
Čo všetko deti stresuje?
Každé dieťa je iné, a tým pádom čo jedno dieťa necháva absolútne pokojné, druhé rozplače. Okrem samotného temperamentu hrá rolu aj prostredie a otázka, ako je v danom okamihu vaše dieťa „zazdrojované“. Inak bude konať, keď sa doma rodičia hádajú/umiera mu domáci maznáčik/je choré/nedarí sa mu v škole/prišlo o kamarátov a podobne. Naopak, inak zareaguje, ak má doma milujúcich rodičov, ktorí sa oň zajímajú, v kolektíve je prijímané a v záujmových činnostiach rovnako ako v škole sa mu darí.
Medzi najčastejšie stresory patria:
- tlak na výkon v škole, veľa domácich úloh/testov, snaha dostať sa na vysnenú vysokú/strednú školu,
- konflikty medzi kamarátmi,
- problémy v prvých milostných vzťahoch,
- rodinné hádky, rozvod rodičov, vážne ochorenie v rodine,
- sťahovanie, zmena školy,
- nedostatok spánku.
Ako spoznať, že je toho „veľa“
Ako rodičia máme za deti zodpovednosť v zmysle zabezpečenia ich základných životných potrieb. Okrem toho by sme však tiež mali byť vnímaví aj k jemným nuansám v ich správaní. Bohužiaľ, u pubertiakov to môže byť občas oriešok. Je teda dôležité snažiť sa s dieťaťom budovať vzťah už od útleho veku. Rozhodne by ste mali spozornieť, ak u vášho dieťaťa pozorujete:
- narušený spánkový režim – horšie sa mu zaspáva/spánok je nekvalitný/cez deň je unavené/nemôže zaspať,
- vyčerpanosť – predtým akčné dieťa je zrazu unavené, nemá silu nič robiť, do aktivít sa musí nútiť,
- stratu motivácie – pri vyčerpanosti a únave dieťa aktivity robiť nemôže, pri strate motivácie ich robiť nechce. Nevie, prečo by veci, ktoré ho bavili alebo by ho predtým nadchli, malo robiť,
- nesústredenosť – dieťaťu prebiehajú myšlienky z jednej témy na druhú, nedokáže sa sústrediť.
Stavte na zdravý životný štýl
Ak je to možné, komunikujte s vaším dieťaťom. Dajte mu najavo, že ste si všimli, že práve prežíva ťažké chvíle a že tam ste pre neho. Nenaliehajte, ale ponúknite pomoc. Okrem toho sa snažte, aby dieťa dodržiavalo piliere zdravého životného štýlu, ktoré ho v ťažkých životných situáciách podržia. Ide o:
- vyvážený jedálny lístok – dbajte na pestrú stravu vášho dieťaťa. Zamerajte sa na dostatočný prísun ovocia, zeleniny, ale aj rýb alebo napríklad orieškov,
- pohyb – pri športe si dieťa vybije svoju zlosť, vyplavia sa endorfíny, uvoľní sa, a okrem toho ešte nadväzuje priateľské vzťahy,
- odpočinok – naučte svoje dieťa odpočívať, môže ísť o čítanie knihy, relaxáciu, počúvanie hudby alebo napríklad prechádzku,
- spánkový režim – rovnaký čas zaspávania, ale aj vstávania, vyvetraná tmavá miestnosť, to všetko pomáha pre pokojný spánok.
Čo ešte môže pomôcť
Niektoré stresory, bohužiaľ, obmedziť nie je možné. Ako to urobiť, aby mali na život vášho dieťaťa čo najmenší vplyv?
Ak dieťa nezvláda danú situáciu svojpomocne, objednajte ho na psychoterapiu. Skúsený odborník s ním jeho problémy preberie a prípadne mu odporučí metódy a postupy, ako stres zvládať lepšie.
Upokojiť myseľ vášho potomka môžete napríklad aj užívaním bylinných extraktov. Ako veľmi vhodný sa javí prípravok Persen, ktorý obsahuje výťažok hneď z troch bylín. Pomôže tak myseľ relaxovať a utlmiť jej úzkosti. Vhodný je pre dospievajúcich od 12 rokov.
(rhl)
Zdroje: