Skip to content

Ako zvládnuť dospievanie svojho potomka?

Ako zvládnuť dospievanie svojho potomka?

Vaše dieťa vyrastá z detských topánok a vás z toho chytá úzkosť? Verte, nie ste v tom sami!

Obdobie vývoja a rastu dieťaťa máme spojené s určitými predstavami, ako by sme sa mali cítiť. Nie je to také prekvapivé, keď práve tieto dojmy sú nám často prostredníctvom médií a filmu prezentované. U novorodencov a malých detí očakávame nadšenie zo všetkých ich prvýkrát a bezbrehú lásku. U starších si predstavujeme, ako ich sprevádzame jednotlivými školskými predmetmi a pomáhame im objavovať čaro poznania. A čím sú staršie, je nám predkladaný obraz rebelujúceho tínedžera, pre ktorého je rodič to posledné, čo ho zaujíma.

Napriek tomu sa dostávame do kontrastu s našou predstavou milujúceho dieťatka, ktoré nás objíma a sme pre neho celým svetom. Tajne dúfame, že sa s nami podelí o skúsenosti s prvými láskami a budeme mu oporou pre jeho všetky trápenia pri vstupe do dospelosti. Nie je sa čo diviť, keď nás tieto protiklady uvrhujú do pocitov strachu a úzkosti. O to horšie potom je, že sa môžete cítiť so svojimi trápeniami sami a môže sa vám zdať, že sa nemáte komu zveriť. Opak je však pravdou. Tieto pocity zažíva mnoho rodičov na celom svete.

Zmeny v puberte

Z medicínskeho hľadiska ako pubertu označujeme obdobie, keď sa z chlapcov a dievčat stávajú sexuálne dospelé osoby. Bežne hovoríme o období medzi 10. – 14. rokom života u dievčat a 12. – 16. rokom u chlapcov. So zmenami fyzickými, ako je pubické ochlpenie, akné, menštruácia, rast pŕs, nárast svalovej hmoty, zväčšenie penisu a semenníkov, prehĺbenie hlasu prichádzajú aj zmeny psychické. A to sú tie, ktoré rodičov trápia predovšetkým. Z malých detí, ktoré zaujíma hlavne hra na ihrisku a s hračkami, sa stávajú mladí dospelí, ktorí chcú preskúmať hlavne zmeny svojho tela. Ich orientácia sa z rodičov presmerováva na vrstovníkov. A to je niečo, čo nielen rodičia ťažko nesú, ale čo môže byť aj v priebehu času rizikové.

Záujmy dospievajúcich

Ako rodič dospievajúceho dieťaťa máte na bedrách naložené naozaj veľa. Riešite jeho prospech v škole, zameriavate sa na jeho silné stránky, ktoré by mohol uplatniť vo výbere svojho budúceho povolania. To však musí byť v súlade s jeho povahou a tiež jeho momentálnou schopnosťou sa pre daný smer života nadchnúť. Čo môže byť u pubertálnych detí problém. Nedokážu plne vyhodnocovať riziká, ľahko podľahnú nude a z toho dôvodu môžu svoju budúcnosť vidieť omnoho jednoduchšie než ich rodičia s nabitými životnými skúsenosťami. Okrem toho sa obzvlášť v tomto veku dospievajúci dostávajú do častejšieho kontaktu s alkoholom a drogami. Objavujú sa tiež prvé sexuálne skúsenosti. Nie je prekvapivé, keď deti dávajú týmto činnostiam prednosť pred povinnosťami.

Pocity rodičov

Prežívať postupné vzďaľovanie sa vlastného dieťaťa nie je jednoduché. Vyskytnúť sa môžu:

  • Frustrácia, keď sledujete smerovanie svojho dieťaťa a nemôžete s ním nič urobiť.
  • Pocit zlyhania, že ste ako rodičia mali pre budúcnosť svojho dieťaťa urobiť viac.
  • Obavy o ďalšie profesijné smerovanie dieťaťa.
  • Strach, aby nedopadol váš potomok zle, nech už to pre vás znamená čokoľvek.
  • Poruchy spánku v akejkoľvek podobe.
  • Zhoršená koncentrácia, ktorá súvisí práve s nadmierou starostí.
  • Stres z balansovania medzi dostatočnou starostlivosťou o dieťa a časom venovaným ďalším potrebným veciam.

Dajte úzkosti vale

Najvhodnejšou prevenciou, ako predchádzať úzkosti, ale ju aj znížiť, je starostlivosť o seba samého.

  • Pravidelný pohyb – Vďaka pohybu sa uvoľníte a získate nad problémami nadhľad.
  • Pestrá strava – Vyváženým jedálnym lístkom predídete výkyvom cukru v krvi, a tým pádom aj zmenám nálad.
  • Mindfulness – Praktikovanie všímavosti, ako sa v slovenčine tejto aktivite hovorí, zvyšuje našu odolnosť proti stresu.
  • Sociálny kontakt – Nie je nad úprimný smiech s našimi priateľmi alebo nad spoločné poplakanie si na ramene.

Pomôcť môžu aj niektoré liečivé prípravky. Ide o. i. o tzv. fytofarmaká, teda lieky tvorené výhradne z rastlinných výťažkov. Vyskúšať môžete napríklad Persen, ktorý pomáha navodiť vnútorný pokoj a získať späť psychickú rovnováhu.

V ťažších prípadoch neváhajte navštíviť praktického lekára alebo psychiatra, ktorý vám môže odporučiť vhodné medikamenty. Prípadne psychoterapeuta, ktorý vás vaším stavom prevedie.

(rhl)

Zdroje:

Ďalšie články

""

Prof. Radek Ptáček: Ide o to, naslúchať svojim pocitom

Dlhodobý stres je toxický. Prečo je dôležité byť vnímavý k sebe samému, čo obnáša syndróm vyhorenia a ako si budovať odolnosť voči stresu?
Čítajte viac >
""

Krok za krokom – ako sa cítiť šťastnejší?

Životná spokojnosť je stav mysle, keď sa cítime príjemne v súvislosti s tým, kde sa v živote nachádzame a čo sme vybudovali či získali. Neznamená, že už nie je o čo usilovať, a ani to neznamená, že by sme neprežívali útrapy a prehry.
Čítajte viac >
""

Uklidňujúca sila valeriány, medovky a mäty

Napätie, obavy, strach či úzkosti - mnohé ťažkosti môžu pomôcť zvrátiť rokmi overené rastliny s komplexom látok, ktoré majú upokojujúce a relaxačné účinky.
Čítajte viac >