Čo očakávať od psychoterapie?
Psychoterapia je liečebná metóda, pri ktorej vďaka rozhovoru vedenému odborníkom dochádza k uzdraveniu daného jedinca. Odborníkom sa myslí osoba, najčastejšie psychológ alebo psychiater, ktorá prešla psychoterapeutickým výcvikom. Zoznam terapeutov nájdete na stránkach Českej psychoterapeutickej spoločnosti. Ako však zistiť, ktorá terapia je vhodná práve pre mňa? A naozaj potrebujem terapiu?
Komu môže terapia pomôcť
Dalo by sa povedať, že terapia je vhodná pre každého, ale nie je to tak. Aj na terapiu musí byť človek pripravený. Musí byť ochotný o svojich problémoch hovoriť. Sú ľudia, ktorí prežijú traumu, sami si ju nejakým spôsobom spracujú a už nemajú potrebu sa k nej vracať. Ba naopak, mohlo by im to len uškodiť. Ale sú aj tí, ktorí sa potrebujú o danej veci opätovne porozprávať, aby zvládali v živote aj naďalej fungovať bez väčších obmedzení. Terapeuta je vhodné navštíviť minimálne na konzultáciu vášho stavu a toho, čo ďalej, ak:
- sa dlhší čas väčšinu dňa necítite vo svojej koži,
- netešia vás veci, ktoré vám predtým robili radosť, a nenašli ste za ne náhradu,
- máte pocit, že neovládate svoje emócie,
- bývate úzkostní a nemáte plnú kontrolu nad svojimi myšlienkami,
- strácate alebo ste stratili kontrolu nad svojím správaním v oblasti pitia, fajčenia, drog, jedla, sexu, hrania hier a pod.,
- stratili ste blízku osobu,
- prišli ste o prácu,
- zažívate alebo ste zažili násilie,
- liečite sa s psychickým ochorením,
- cítite, že by vám prospelo sa s niekým o svojich problémoch a obavách porozprávať.
Ako terapia prebieha?
Psychoterapie sa mnoho ľudí bojí. Kolujú povery o šialených psychológoch, ktorí vám vidia do hlavy a odhalia vaše všelijaké zvláštnosti, a o ležadlách, na ktorých musíte ležať. V skutočnosti prídete do príjemne zariadenej miestnosti, v ktorej vám odborník ponúkne miesto na sedenie podľa vášho výberu, niečo na pitie a tiež budú pre prípad, že by ste sa rozplakali, prichystané papierové vreckovky. Psychoterapeut sa vás opýta, prečo prichádzate a s čím by ste potrebovali pomôcť. A potom už sa len rozpráva a rozpráva. Terapeut má doplňujúce otázky či rozhovor podľa potreby posúva, kam treba. Do ničoho vás rozhodne nebude nútiť! A vy si môžete kedykoľvek povedať, keby ste potrebovali niečo inak alebo vám niečo nevyhovuje. Častá býva aj rekapitulácia príčin vašej terapie či toho, ako sa počas sedenia aj mimo neho cítite.
Ujasnite si cieľ
Vhodným prvým krokom je si ujasniť, čo vás trápi, čo chcete riešiť a čo ste ochotní pre to urobiť. Chcete sa zverovať radšej jedinej osobe, alebo vás viac zaujímajú aj postrehy ostatných ľudí? Ste schopní za terapiu platiť, a ak áno, tak koľko? Ako často si na sedenie nájdete miesto vo svojom nabitom diári? Je pre vás dôležité, aby bol terapeut muž, alebo žena? Môže bývať v rovnakom meste ako vy, alebo radšej zvolíte online formu stretávania sa? Ste ochotní dochádzať na sedenie len pár mesiacov, alebo pokojne rok, dva? Otázok, ktoré si treba pred prvou návštevou odborníka ujasniť, je naozaj veľa. Následne vám to však uľahčí výber.
Ako si nájsť terapeuta
Nájsť si terapeuta, ktorý vám sadne, nie je vôbec ľahká záležitosť. Niekomu sa to podarí hneď na prvýkrát, niekomu to trvá dlhšie. Len čo si však ujasníte svoje ciele a priority, pôjde to hneď ľahšie. Na zozname terapeutov Slovenskej psychoterapeutickej spoločnosti môžete vyhľadávať odborníkov podľa miesta pôsobnosti a tiež vidíte, v ktorom psychoterapeutickom výcviku boli vzdelávaní. Ak stále tápete a nie ste si istí, dajte na svoju intuíciu a prvý dojem. Nemenej dôležité je totiž aj to, ako si s terapeutom sadnete po ľudskej stránke.
(rhl)
Zdroje:
https://www.apa.org/news/press/releases/2012/08/psychotherapy-effective
https://www.apa.org/topics/psychotherapy/understanding
https://my.clevelandclinic.org/health/treatments/23445-pyschotherapy