Skip to content

Kazí vám jesenné daždivé počasie psychickú rovnováhu?

Kazí vám jesenné daždivé počasie psychickú rovnováhu?

Začínajúca jeseň so sebou prináša skoršiu tmu, pľušť a tiež mrzutosť. Patríte medzi tých, ktorých počasie nežiaduco ovplyvňuje?

Jeseň je obdobím, keď sa deti a študenti vracajú do škôl, začne padať lístie a chodníky aj parky sú sfarbené do žlto-červena. Do práce ideme za tmy a aj naspäť nám cestu lemujú žlté svetlá lámp. Je to obdobie, keď oceníme, že vlastníme veľký dáždnik a nepremokavé topánky, a keď nevidíme na krok kvôli hmle, ktorá všetko pohlcuje. Nielen pochmúrne počasie a tma, ale aj návrat k realite a pracovnému zhonu, zvlášť po pokojnej dovolenke, dokáže byť značne stresujúci.

„Nie je to len pocit!“ hovorí veda

Udáva sa, že dážď a sychravé počasie dokážu zhoršiť náladu až 9 % ľudí! Vedzte, že teda nejde o nič až také neobvyklé a nie ste v tom sami, ak v škaredé dni nehýrite pozitívnymi pocitmi a uvoľnením. Ba naopak, ste skôr podráždenejší a mrzutejší. A pretože žijeme v dobe sociálnych sietí, zamerali sa výskumníci aj na ne a zistili, že v daždivých dňoch je zdieľané väčšie percento negatívnych príspevkov než v tých bez dažďa. Iní šli ešte ďalej a zamýšľali sa nad tým, či môže byť napríklad choroba depresia okrem genetických faktorov ovplyvnená aj klimatickými podmienkami. Zistili, že môže! Oblasti, v ktorých je klíma skôr chladnejšia a daždivejšia, majú vyšší počet ochorení depresiou v prepočte na obyvateľov než tie, kde je podnebie skôr teplejšie a suché.

Možno teraz lepšie pochopíme smútky ľudí, ktorí tak clivo hovoria o letnom slnku a o odsťahovaní sa do teplých krajov. Zmena ročného obdobia z vyhriateho leta do pľuští jesene pre nich musí byť vskutku ťažká. Pokiaľ však nepatria medzi tých šťastnejších, ktorí si môžu dovoliť kúpiť či prenajať domček na pláži v slnkom zaliatej krajine. Čo s tým? Ako bojovať s počasím a mrzutou náladou v našich končinách a s ďalšími psychickými nepríjemnosťami, ktoré môžu byť práve v jeseni znásobené?

Ako prežiť jeseň s úsmevom na tvári

Ak patríte medzi skupinu ľudí, ktorých jeseň neteší, a ani halloweenske strašenie a tekvicové latté im nezdvihne náladu, je vhodné zamerať sa na nasledujúce body, ktoré by vám predsa len mali pomôcť pozdvihnúť náladu.

  • Bežte von – môže to znieť ako paradox, vonku je tak, že nehodno ani psa vyhnať, a my vás posielame von? Aj keď to tak nevyzerá, tak cez všetky tie mračná na vás vonku predsa len dopadne UV žiarenie, ktoré pomôže nielen upraviť váš cirkadiánny rytmus, ale tiež vám môže zlepšiť náladu.
  • Rozsvieťte si – ak sa von nedokopete alebo musíte zostať doma, svieťte. Šero si nechajte až na romantické večery s partnerom alebo partnerkou. Po práci si poriadne rozsvieťte, nech viete, že deň sa ešte nekončí.
  • Hýbte sa – starý známy pohyb. Má vplyv nielen na fyzické zdravie, ale vyplavením endorfínov ovplyvňuje aj vašu psychickú pohodu. Bežte si zabehať, pusťte sa doma do nejakého workoutu alebo si len zatancujte na obľúbenú hudbu.
  • Nezostávajte sami – i keď jeseň priam vyzýva na zababušenie sa do deky a zaľahnutie do perín s čajom a filmom, nerobte z toho vašu rutinu. Ak budete zostávať sami, veci sa môžu zdať horšie, než v skutočnosti sú. Preto aj napriek možnej počiatočnej nechuti sa svojim blízkym nevyhýbajte.

Verte prírode

Využiť môžete aj podporu prírody. Jeseň je „ideálnym“ obdobím pre stres a úzkosti. Dorobiť navŕšenú prácu po letných dovolenkách a zároveň stihnúť všetky úlohy do konca roka. Od začiatku novembra navyše silnie tlak na nákup vianočných darčekov a do toho nechuť čokoľvek robiť podporená pochmúrnym počasím. Potom nie div, že človek nevie, kde mu hlava stojí. Na upokojenie sú ideálne medovka, valeriána a mäta, siahnite napríklad po tabletách lieku Persen a Persen Forte, ktoré výťažky z týchto látok obsahujú. Okrem toho pomáhajú tiež privodiť pokojný spánok!

(rhl)

Zdroje:

Ďalšie články

""

Prof. Radek Ptáček: Ide o to, naslúchať svojim pocitom

Dlhodobý stres je toxický. Prečo je dôležité byť vnímavý k sebe samému, čo obnáša syndróm vyhorenia a ako si budovať odolnosť voči stresu?
Čítajte viac >
""

Krok za krokom – ako sa cítiť šťastnejší?

Životná spokojnosť je stav mysle, keď sa cítime príjemne v súvislosti s tým, kde sa v živote nachádzame a čo sme vybudovali či získali. Neznamená, že už nie je o čo usilovať, a ani to neznamená, že by sme neprežívali útrapy a prehry.
Čítajte viac >
""

Uklidňujúca sila valeriány, medovky a mäty

Napätie, obavy, strach či úzkosti - mnohé ťažkosti môžu pomôcť zvrátiť rokmi overené rastliny s komplexom látok, ktoré majú upokojujúce a relaxačné účinky.
Čítajte viac >