Skip to content

Môže byť šťastný každý z nás?

Môže byť šťastný každý z nás?

Zažívať vo svojom živote pocity šťastia, naplnenia, pohody či spokojnosti je v spoločnosti pomerne „nová“ téma. Niežeby si ľudia predtým tieto pocity nepriali zakúšať, pravdou však je, že na nich tak nelipli. Dnes sa pocitom spokojnosti a ako ho dosiahnuť zaoberajú vedci po celom svete. A vďaka tomu vieme, čo všetko našu spokojnosť ovplyvňuje a ako si ju zaistiť.

Je schopnosť „byť šťastný“ daná geneticky?

Určite máte vo svojom okolí niekoho, kto vyzerá, že ho nič netrápi a takmer vždy je dobre naladený. Alebo si spomínate na tú starú pani, ktorá prešla mnohými životnými skúškami a jej tvár stále zdobí úsmev na perách? Ako to, že iný by zatrpkol a ona nie? Možno si hovoríte, že schopnosť vidieť veci pozitívne je daná geneticky. A nemýlite sa, máte pravdu. Náš pocit šťastia je z 30 – 40 % predurčený našimi génmi. Dedí sa miera neurotizmu, extraverzie a sklonu k pozitívnym emóciám. To všetko ovplyvňuje, či sa budeme viac prikláňať k úzkostiam a depresiám, alebo k spoločenskému správaniu, a na čo sa bude upínať naša pozornosť. Dokonca sa predpokladá, že spokojnejší ľudia majú gén pre to, že dokážu uťať pozornosť negatívnym udalostiam a namiesto toho sa venujú niečomu pozitívnemu. Ak ste však túto schopnosť nezdedili, nemusíte zúfať. Stále tu máme zvyšných 60 – 70 %, ktoré sa na stave blaženosti podieľajú. Aj vy tak teraz máte šancu na šťastný život, tak ju poďte využiť!

Čo všetko ovplyvňuje náš pocit spokojnosti?

Najznámejšia a azda aj najdlhšia longitudinálna štúdia zaoberajúca sa pocitom šťastia sa volá Harvardská a od roku 1938 mapuje tieto pocity v troch generáciách osôb z rôznych prostredí. Štúdia tiež rozdeľuje šťastie na dva hlavné prúdy. Prvý je aktuálny dočasný stav potešenia, kdežto druhý je dlhotrvajúci pocit zmysluplnosti a naplnenia. Čo všetko sme sa vďaka tejto štúdii dozvedeli?

  • Budujme vzťahy – ukázalo sa, že vzťahy sú prakticky to najdôležitejšie, čo ovplyvňuje náš pocit šťastia, ale aj zdravia. Tí, ktorí mali hlboké naplnené vzťahy, boli nielen šťastnejší, ale mali tiež znížené riziko vzniku ischemickej choroby srdca, artritídy a lepšie zvládali stres. Dokonca náš vrelý vzťah s rodičmi v detstve ovplyvní náš partnerský vzťah o mnoho rokov neskôr.
  • Peniaze nie sú všetko – peniaze ovplyvňujú našu mieru pohody, len ak si nedokážeme zabezpečiť základné životné potreby. Ak sa z tejto nízkopríjmovej skupiny vymaníme, tak už na príjme nezáleží. Dokonca aj výhercovia lotérií šesť mesiacov po výhre pociťujú rovnakú hladinu spokojnosti ako pred výhrou.
  • Sociálne istoty – ak budeme žiť v štáte, kde vládne menšia ekonomická nerovnosť a je vysoká úroveň sociálnej politiky, budú naše pocity životnej spokojnosti tiež vyššie. S týmto usporiadaním sa môžeme stretnúť predovšetkým v severských štátoch.

Naučte sa byť šťastní

Z vyššie uvedeného je teda jasné, že pocit šťastia nie je pevne daný a môžeme ho ovplyvňovať. Prinášame vám tipy, ako na to.

  • Venujte čas priateľom – buďte spoločenskí a neváhajte stráviť čas s ľuďmi, ktorých máte radi a na ktorých vám záleží.
  • Hľadajte v práci zmysel – práca človeka síce nemusí baviť, ale nemala by ho ani trápiť. Ak vo svojej práci vidíte zmysel, budujete si pocit šťastia.
  • Pomáhajte druhým – pomoc druhým dáva zmysel nášmu životu, upevňuje puto s druhými a tiež nám umožní sa odpútať od našich problémov a získať nad nimi nadhľad.
  • Užívajte si – život nie sú iba povinnosti, ktoré musíte splniť. Vymedzte si čas aj na to, čo vás skutočne baví a čo vás pohlcuje.
  • Buďte aktívni – pravidelný pohyb vyplavuje hormóny šťastia a pomáha nám udržať si sebavedomie a sebaúctu.
  • Buďte flexibilní – majte plány, za ktorými si pôjdete. Ale buďte pripravení na to, že všetko sa môže zmeniť. 
  • Myslite pozitívne – venujte sa príjemným veciam, ktoré vám dvíhajú náladu, namiesto negatívnym správam.
  • Získajte nadhľad – každému sa niekedy nedarí. Skúste sa na situácie pozrieť z odstupu piatich rokov. Bude to stále taká katastrofa?

Teraz už záleží len na vás, či sa spokojný život stane vašou prioritou a budete pre to chcieť niečo urobiť.

(rhl)

Zdroje:

Ďalšie články

""

Prof. Radek Ptáček: Ide o to, naslúchať svojim pocitom

Dlhodobý stres je toxický. Prečo je dôležité byť vnímavý k sebe samému, čo obnáša syndróm vyhorenia a ako si budovať odolnosť voči stresu?
Čítajte viac >
""

Krok za krokom – ako sa cítiť šťastnejší?

Životná spokojnosť je stav mysle, keď sa cítime príjemne v súvislosti s tým, kde sa v živote nachádzame a čo sme vybudovali či získali. Neznamená, že už nie je o čo usilovať, a ani to neznamená, že by sme neprežívali útrapy a prehry.
Čítajte viac >
""

Uklidňujúca sila valeriány, medovky a mäty

Napätie, obavy, strach či úzkosti - mnohé ťažkosti môžu pomôcť zvrátiť rokmi overené rastliny s komplexom látok, ktoré majú upokojujúce a relaxačné účinky.
Čítajte viac >