Stres je prakticky všade okolo nás. Niekoho ovplyvňuje viac, iného menej, čo je dané mnohými okolnosťami. Našťastie existujú spôsoby, ako sa naučiť mu čeliť.
Dnešná doba je hektická a veľa ľudí žije v permanentnom strese. Neustále premýšľanie, či zvládneme naše pracovné aj iné povinnosti, či máme dostatok peňazí, aby sme prežili do ďalšieho mesiaca, čo nakúpiť, ako vyjsť s našimi deťmi, rodičmi, kolegami, nadriadenými aj podriadenými.
Možno ste už započuli vety „Zastavte sa a pozrite sa na svoj život. Uvedomte si, čo je pre vás skutočne dôležité.“ Nie každý si na to dokáže ušetriť potrebný čas. A tiež to chce veľkú odvahu. Pre začiatok bude bohato stačiť, keď sa prestaneme nechať vláčiť vírom udalostí a zameriame sa na pár oblastí v našom živote. Práca na nich nám síce pomaly, ale isto bude vytvárať stabilitu, pocit pohody, bezpečia aj presvedčenie, že „všetko sa dá zvládnuť“.
Každý sme iný
Veľmi dôležité je uvedomiť si, že každý zvládame stresové udalosti inak. Niekoho vyhodia z práce a prejde to akoby nič, iný prepadne alkoholu. Záleží nielen na tom, ako nás rodičia vychovali, v akom prostredí sme vyrástli a aké máme osobnostné nastavenie. Záleží tiež na našom sebavedomí, viere vo svoje schopnosti a zručnosti, na našom zázemí, na tom, akú hodnotu ktorej veci/udalosti prisudzujeme, na našom zdravotnom stave a na mnohom ďalšom.
Možno teda zhrnúť, že aj keď dvaja jedinci prídu o prácu, nikdy to nebude tá istá situácia. Je teda absolútne normálne, že sa s daným stavom každý vyrovná inak. Pristupujme preto nielen k ostatným, ale aj k sebe s rešpektom. Navyše prvý dojem môže často klamať. Aj keď sa môže zdať, že to druhá osoba zvláda, možno si iba súčasnú udalosť dočasne nepripúšťa a s ňou súvisiace pocity ju zaplavia až omnoho neskôr. Preto sa netreba hanbiť za svoje emócie, ale aj naopak, ak nič necítite, nenúťte sa do toho. Všetko má svoj čas.
Dobrý sluha, ale zlý pán
Skúsme sa naučiť vnímať stres ako niečo neutrálne. Stres sám osebe nie je ani dobrý, ani zlý. Záleží na tom, akou optikou sa naň budeme dívať. Toto je niečo, čo možno trénovať. Niekedy nás stres nabudí a donúti k väčším výkonom, môžeme sa vďaka nemu v živote posúvať a prekonávať prekážky. Inokedy nás však môže aj banálna situácia, ako je telefonická objednávka k lekárovi, natoľko rozhodiť, že radšej budeme riskovať svoje zdravie. Miera toho, čo je pre niekoho ešte únosné a čo už nie, je pre každého iná. V priebehu života sa mení a hlavne, možno na nej pracovať!
Päť dôležitých oblastí nášho života
Nekontrolovaný stres a podliehanie mu negatívne ovplyvňuje naše zdravie. V konečnom dôsledku sa potom dožívame kratšieho veku a v starobe nás sprevádza veľké množstvo ochorení.
- Priatelia a rodina – nielenže so svojimi blízkymi môžeme chodiť za zábavou, športovať a jazdiť na dovolenky, tiež nás vypočujú vo chvíľach, keď je nám mizerne. Nevyhýbajte sa kontaktu s nimi. Naopak, zamerajte sa na budovanie a udržiavanie vzťahov. Bolo zistené, že ľudia, ktorí majú hlboké vzťahy s ostatnými, sú zdravší a ich život je spokojnejší.
- Spánok – býva často zanedbávaný a málokto spí odporúčaných sedem až deväť hodín. Jeho nedostatok však zapríčiňuje znížené kognitívne schopnosti, a tým pádom aj zhoršuje zvládanie psychickej záťaže. Nevyspatí bývame podráždení, mávame väčší pocit hladu a náš mozog nebude mať takú kapacitu vyrovnávať sa komfortne so stresovými situáciami.
- Strava – pravidelná pestrá strava bohatá na ryby, ovocie a zeleninu urobí tiež svoje. S prázdnym žalúdkom človek nie je schopný plne uplatňovať všetky svoje zručnosti.
- Cvičenie – vyberte si čokoľvek, čo vás bude baviť a čomu sa vydržíte pravidelne a dlhodobo venovať. Pohyb nám pomôže zbaviť sa stresových hormónov a dosiahnuť pokoj.
- Relaxácia – vyskúšať môžete aj jogu, dychové cvičenia alebo mindfulness, pri ktorom je dnes už potvrdené, že spôsobuje pozitívne zmeny na mozgu.
Niečo navyše, čo niekedy potrebujeme
- Výživové doplnky, bylinky – niekedy je ťažké z kolotoča stresu ujsť. Vyskúšať môžete niektoré z výživových doplnkov, čaj udržujúci zdravie nervov či na dobrý spánok.
- Psychoterapia – ďalšou možnosťou, ktorá sa dnes hojne využíva, je psychoterapia. Pomôcť by mohla hlavne tá kognitívne-behaviorálna, kde sa naučíte ďalšie techniky a postupy, ako stres zvládať.
Keď je cieľ stále v nedohľadne
Nie je hanba a tiež to nemusí byť navždy, ak siahnete po ďalšej pomoci. Ide len o to, aby ste si uľahčili a medzitým sa naučili psychickú záťaž zvládať lepšie. Z bežne dostupných liečivých prípravkov v lekárni môžete vyskúšať o. i. liek Persen Forte, ktorý okrem nepokoja a podráždenosti pôsobí aj na spánok.
(rhl)
Zdroje: