Bojujete už nejaký čas s rôznymi psychickými problémami, neviete však, k akému odborníkovi sa objednať? Nasledujúci článok by vám mal pomôcť.
Odborníkov na psychické zdravie je veľa, a tak nie div, že nezasväteným robí problémy sa v tejto problematike zorientovať.
Psychiater
Psychiater je lekár, takže má titul MUDr. a okrem toho má tiež atestáciu z psychiatrie. Zameriava sa na liečbu psychických ochorení, ako sú napríklad úzkosti, depresia alebo schizofrénia. Na základe rozhovoru s vami stanoví diagnózu a podľa nej ďalej odporučí vhodnú medikáciu, dochádzanie na terapie alebo kombináciu oboch. Psychiatra nájdete tak v nemocniciach, ako aj v ambulanciách.
Psychológ
Psychológ je absolventom odboru psychológie na vysokej škole, takže sa pýši titulom Bc. alebo Mgr. Po štúdiu sa môže uplatniť ako psychológ v školstve, na polícii, v športe, ale aj ako poradca vo firmách. Zvláštnou skupinou sú klinickí psychológovia, ktorí pracujú v zdravotníctve a rovnako ako lekári si musia po absolvovaní štúdia urobiť atestáciu. Špecializujú sa na duševne chorých pacientov, u ktorých sa pomocou hovoru a testov spolupodieľajú na diagnostike. Klinických psychológov nájdete v nemocniciach alebo v súkromných ambulanciách.
Psychoterapeut
Psychoterapeut je absolventom psychoterapeutického výcviku, ktorý obvykle trvá päť rokov. Existuje mnoho psychoterapeutických smerov, rovnako ako podmienok pre účastníkov. Niektoré sú akreditované ministerstvom školstva, iné nie. Niektoré môžu absolvovať len lekári a psychológovia, iné ktokoľvek. Psychoterapeut sa nezameriava len na psychicky chorých, ale pomáha aj pri náročných životných situáciách alebo nám objasňuje spôsob nášho fungovania vo svete. A to všetko vďaka nadviazanému vzťahu medzi nami a ním a ďalej pomocou psychoterapeutického rozhovoru. Z toho vyplýva, že terapia je väčšinou otázka mesiacov až rokov. Psychoterapeuta nájdeme v sociálnych službách, manželských alebo adiktologických poradniach, vlastných praxiach a pod.
Kouč
Koučom sa môže stať ktokoľvek, kto má pocit, že má iným čo odovzdať. Väčšinou teda ide o jedincov s určitou životnou skúsenosťou, na základe ktorej pomáhajú ostatným neopakovať vlastné chyby a prejsť životom ľahšie a rýchlejšie. Kouč na rozdiel od psychoterapeuta dáva jasné rady, ktorých sa má klient držať, aby bol úspešný. Môže, ale aj nemusí mať výcvik v koučovaní, keď tie najdlhšie trvajú maximálne dva roky. Kouča vyhľadávajú ľudia, ak chcú byť úspešnejší v práci, v milostnom živote alebo napríklad v športe. Nájdete ho aj v súkromnej sfére.
Ako si pomôcť sám?
Hneď ako si podľa vašich ťažkostí a smeru, ktorým sa chcete uberať, vyberiete toho správneho odborníka, je namieste sa objednať. Časy čakania, zvlášť k psychiatrom alebo psychológom, ktorých starostlivosť hradí poisťovňa, bývajú dlhé. Často preto neostáva iné, než dovtedy skúsiť preklenúť čakanie svojpomocne. Iste ste nižšie uvedené rady už niekoľkokrát počuli, ale najskôr ste ich púšťali jedným uchom dovnútra a druhým von. Na čo sa teda zamerať?
- Vyvážená pestrá strava,
- pravidelný pohyb,
- spánková hygiena,
- čas pre seba,
- trávenie času s blízkymi.
Fytofarmaká
Napriek tomu sa môže stať, že aj dodržiavanie vyššie zmienených rád vám mnoho úžitku neprinesie. Alebo sa nachádzate v takej životnej etape, keď potrebujete rýchlu pomoc. Vhodným voľne dostupným riešením môžu byť bylinné extrakty, ktoré kúpite v lekárni. Napríklad liečivý prípravok Persen je výťažkom rovno troch bylín a pomôže vám tak pri strese, ako aj úzkostiach. Ďalším riešením je návšteva praktického lekára, ktorý vám môže predpísať dočasnú medikáciu, než sa dostanete k psychiatrovi.
(rhl)
Zdroje:
- https://www.healthline.com/health/mental-health/what-is-the-difference-between-a-psychologist-and-a-psychiatrist
- https://www.yourhealthinmind.org/psychiatry-explained/psychiatrists-and-psychologists
- https://pediaa.com/difference-between-counselling-and-psychotherapy/
- https://www.verywellmind.com/counselor-or-psychotherapist-1067401