Neignorujte varovné príznaky, ktoré môžu svedčiť o tom, že je najvyšší čas požiadať o pomoc. Zaistite si starostlivosť skôr, než bude neskoro.
Život so sebou prináša mnohé zmeny. A ako sa mení svet okolo nás, reagujeme na to aj my. Niekedy však úspešnú adaptáciu na meniace sa prostredie nie celkom zvládneme a dané udalosti sú pre nás také významné a zásadné, že potrebujeme pomoc zvonku.
Pre nás samotných môže byť niekedy ťažké si priznať, že sa niečo deje a že to sami už nezvládame. Prijať pomoc tak často nie je známkou slabosti, ale skôr hrdinstva. Ide o dôkaz, že poznáme svoje limity, svoje hranice, máme sa radi a dokážeme sa o seba postarať. Je vhodné mať vo svojom okolí jednu-dve osoby, ktorým môžeme v prípade núdze veriť. Navyše, ak sa nám samotným nepodarí zaregistrovať, že už naše prežívanie nie je v obvyklej norme, títo dotyční nás upozornia, prípadne nás odkážu na niekoho, komu sa môžeme so svojím trápením zveriť.
Berte tieto svoje blízke osoby ako poistku, keď zlyhá váš rozpoznávací systém vplyvom ťažkých životných udalostí alebo aj psychického ochorenia.
Zamyslite sa nad siedmimi oblasťami vášho života a odpovedzte si na otázky, ktoré s nimi súvisia. Poskytne vám to jednak bližší pohľad na vás samotných, ako aj do celej problematiky, kde sa práve nachádzate.
Spánok
Jedna z najdôležitejších oblastí nášho života vôbec. Býva väčšinou tým prvým, čo je nejakým spôsobom ovplyvnené. Pre depresie býva typické skoré ranné vstávanie, úzkostným ľuďom sa zas horšie zaspáva pre víriace myšlienky ich mysle. Môže však nastať akákoľvek zmena spánku – časté nočné budenie, nadmerná spavosť alebo, naopak, nízka potreba spánku. Vždy by ste mali spozornieť.
Stravovacie návyky
Schudli ste alebo, naopak, výrazne priberáte? A čo vaša chuť do jedla? Môže ísť tak o známky psychického ochorenia, ako aj o vyrovnávaciu stratégiu v boji so stresom. Pri trávení sa aktivuje parasympatikus, ktorý má na človeka upokojujúci efekt.
Nálada
Rýchlo sa meniace nálady, podráždenosť, výbušnosť. Ale aj poklesnutá nálada, keď vám už dlho nič neurobilo radosť a na nič sa netešíte. Dokonca aj veľmi dobrá nálada, keď vás, naopak, teší všetko a nič nie je problém, môže svedčiť o zdravotnom probléme, ktorý neradno zanedbávať.
Aktivita
Naša miera mobilizácie a chuti púšťať sa do vecí je často ovplyvnená už zmienenou náladou. Ľudia, ktorí sa majú nadmieru dobre, sa môžu vrhať do vecí priamo a často nezodpovedne. Nie je neobvyklé, že začnú uzatvárať zmluvy na veľkolepé projekty a dopúšťajú sa rizikového sexuálneho správania. Na druhej strane sú potom ľudia, ktorým ich únava, obavy zo zlyhania, odsúdenia alebo strach zabraňujú vykonávať akúkoľvek aktivitu.
Vlastný obraz
Začali ste o sebe pochybovať? Hlavou vám bežia obviňujúce myšlienky, vaše sebavedomie aj sebadôvera sú na bode mrazu? Alebo dokonca premýšľate nad tým, že by ste si ublížili či vzali život? Aj keď vám to môže dávať zmysel, verte, že potrebujete niekoho, kto vám pomôže váš život vidieť z inej perspektívy.
Priatelia
Ďalšou obvyklou známkou pre mnoho psychických ochorení je stiahnutie sa zo sociálnych väzieb. Vplyvom narušeného vlastného obrazu ľudia často prepadajú myšlienkam, že pre druhých nie sú dosť dobrí, a dávajú prednosť samote.
Záľuby
Je jedno, či ste predtým mali koníčkov veľa, alebo len jeden. Ak teraz došlo k tomu, že vás zrazu nič z toho, čo ste robili predtým, neteší, máte strach skúšať nové veci, je niečo zle. Zároveň, podobne ako pri zmenách nálad, aj tu sa majte na pozore, pokiaľ máte v krátkom čase až nadmieru záujmov.
Ak ste sa v mnohých bodoch našli, nie je potrebné hneď panikáriť. Zhodnoťte, či nejde „iba“ o nadmieru stresu vo vašom živote. Ak áno, preklenúť toto obdobie vám môže pomôcť bylinný extrakt Persen. Okrem toho ho možno využiť aj pri úzkostiach. Ak si nie ste žiadneho stresora vedomí, navštívte radšej svojho lekára na zhodnotenie vášho stavu a prípadnú pomoc.
(rhl)
Zdroje: