Ak na nás pôsobí stres dlhodobo, môže vyvolať rôzne fyzické aj psychické ochorenia. Ako ho rozpoznať včas a ako mu zabrániť v deštruktívnom pôsobení na naše zdravie?
Byť v pokoji a v pohode je v dnešnej hektickej dobe ťažké. Ľahko sa môže stať, že si ani nevšimnete, v akom pokluse žijete. Svoje životné tempo považujete za normálne, alebo dokonca máte v porovnaní s inými rodinami a ľuďmi pocit, že sa flákate a mali by ste pridať.
Čo je to stres?
Stres je reakcia nášho tela na nebezpečenstvo a je jedno, či je skutočné, alebo domnelé. Ide o pokyn „uteč alebo bojuj“ a jeho úlohou je vydať z nás v danej situácii to najlepšie, a tým nás ochrániť. Problém však nastáva, keď sme vystavovaní stresu dlhodobo. Naše telá sú totiž pripravené na krátkodobé zvládanie stresu. Pri dlhodobom pôsobení stresorov na náš organizmus dochádza k jeho poškodzovaniu.
Ako sa stres prejavuje?
Stres sa odráža vo všetkých aspektoch nášho života. Napriek tomu nemusí byť najľahšie určiť, že práve ťažkosti, ktoré nás trápia, sú prejavom neukočírovaného stresu. Na každého tiež stres pôsobí inak. Neočakávajte teda rovnaké príznaky a v rovnakej miere, ako má napr. váš známy. Pôsobenie stresu môžeme rozdeliť do štyroch rovín, ktoré majú tieto prejavy:
- emocionálne – podráždenosť, impulzivita, osamelosť, skľúčenosť, strata kontroly,
- fyzické – strata energie, bolesti (hlavy, brucha, chrbta), tras, „hrča“ v hrdle, časté nachladnutie,
- kognitívne – pesimizmus, neschopnosť sústrediť sa, zábudlivosť, plno myšlienok,
- behaviorálne – užívanie návykových látok, vyhýbanie sa riešeniu problémov, prokrastinácia, obhrýzanie nechtov.
Zdravotné dopady dlhodobého stresu
Byť dlhodobo v strese sa nevypláca. Je dôležité uvedomiť si, že dopady stresu na zdravie, a to tak fyzické, ako aj psychické, sú skutočne veľké. Čo všetko môže dlhodobé vystavenie stresovým reakciám spôsobiť?
- depresiu,
- úzkosti,
- poruchy osobnosti,
- vysoký krvný tlak,
- infarkt myokardu,
- cievnu mozgovú príhodu,
- obezitu,
- poruchy menštruačného cyklu,
- stratu libida,
- predčasnú ejakuláciu,
- akné,
- psoriázu,
- atopický ekzém,
- vypadávanie vlasov,
- gastroezofageálny reflux,
- zápal žalúdka,
- žalúdočné vredy,
- syndróm dráždivého čreva a i.
Ako z toho von?
Ak sa chceme zbaviť stresu, najlepšou možnosťou je odstrániť jeho spúšťač. Nie je však vždy ľahké ho odhaliť, respektíve nie vždy je jeho odstránenie úplne reálne. Keď musíte splácať hypotéku, šéf vás štve, ale lepšiu prácu nezoženiete, veľa možností, ako daný problém vyriešiť, nemáte. Aj v tomto prípade však možno aspoň trochu tlmiť dopady toxického pôsobenia vášho nadriadeného. Na čo sa zamerať?
Pohyb – pravidelná aeróbna aktivita vám pomôže udržiavať si optimálnu hmotnosť, ale tiež vám vyplaví endorfíny, vďaka ktorým získate väčší nadhľad nad situáciou a utlmíte svoju úzkosť.
Čas pre seba – venovať sa naplno niečomu, čo máte radi, vám umožní aspoň na chvíľu zabudnúť na všetky starosti a na čas sa upokojiť.
Čas s rodinou a priateľmi – chvíle s niekým, komu na vás záleží a s kým sa môžete zasmiať, vám dodajú sebadôveru, s ktorou stresové situácie zvládnete s väčším pokojom.
Lieky a príroda
Ak ste celé dni v strese, len ťažko dokážete večer relaxovať a hladko vkĺznuť do ríše snov. Pomôcť vám môžu produkty Persen a Persen Forte s výťažkami z byliniek, ktoré nielenže navodzujú spánok, ale pomáhajú vám opätovne získať vnútorný pokoj. Neprerušovaných osem hodín spánku vám dodá na emočnej odolnosti a každodenné nepríjemnosti vás potom už tak nerozhádžu.
(rhl)
Zdroje:
- http://umash.umn.edu/wp-content/uploads/2019/01/Stress-Symptoms.pdf
- https://www.queensu.ca/humanresources/sites/webpublish.queensu.ca.hrdwww/files/files/wellness/mentalhealth/HH_Understanding%20Stress_article.pdf
- https://www.swslhd.health.nsw.gov.au/Carers/content/pdf/Carerwellbeing/stress-symptoms-signs-and-causes.pdf
- https://www.helpguide.org/articles/stress/stress-symptoms-signs-and-causes.htm?pdf=11833