Skip to content

Trpí dnešná mladá generácia viac než tie predchádzajúce?

Trpí dnešná mladá generácia viac než tie predchádzajúce?

Depresie, úzkosti, samovraždy, ale tiež častejšie návštevy psychoterapeutov nie sú vôbec neobvyklé pre dnešných adolescentov a ľudí na prahu dospelosti. Prečo to tak je? Chýbajú dnešným mladým „skutočné“ problémy? Alebo žijú v omnoho rýchlejšej a stresujúcejšej dobe než generácia predchádzajúca?

Sú dnešní mladí spokojní?

Počas posledných 50 rokov, i keď dochádza k technologickej revolúcii a náš život je v mnohom omnoho jednoduchší než kedykoľvek predtým, percento mladých jedincov, ktorí svoje duševné zdravie hodnotia celkovo pozitívne, je nižšie než v predchádzajúcich generáciách. So svojím životom je spokojných viac ako 2/3 boomerov (starší ľudia zhruba v rozmedzí medzi 50 až 70 rokmi), trochu viac ako polovica mileniálov a v najmladšej generácii, ktorá býva označovaná písmenom Z, ide dokonca o menej než polovicu jedincov. 1/3 zástupcov tejto najmladšej generácie už neváhala navštíviť odborníka a prebrať s ním svoj psychický stav. Ruka v ruke s tým, ako rozšírenejšie sa stáva „necítiť sa vo svojej koži“, je stále normálnejšie svoje problémy prebrať s niekým povolanejším, než sú kamaráti a známi.

Všadeprítomný stres

Dnešná mladá generácia je oproti predchádzajúcim pod omnoho väčším tlakom a tým sa dostáva do väčšieho stresu, ktorý sa negatívne odráža nielen na fyzickom zdraví, ale aj na tom psychickom. Mladí si dnes veľmi dobre uvedomujú, že i keď samotné štúdium je na Slovensku zadarmo, tak bývanie, strava, učebnice a ďalšie pomôcky už niečo stoja. A to nie práve málo! Mnohokrát tak stoja pred rozhodnutím, či za pomoci rodiny, brigády a maximálneho vyťaženia ísť študovať, alebo zvoliť pohodlnejšiu cestu a ísť rovno pracovať.

Ďalej sa pridáva stres zo stále nedostupnejšieho bývania, otázka životného prostredia a k tomu nadväzujúca kvalita života a myšlienky na to, či mať, alebo nemať dieťa. Keď k tomu pripočítame politickú situáciu a nečinnosť nami zvolených odborníkov, čo sa týka výšky zmienených problémov, viera v lepšie zajtrajšky sa vytráca skoro sama.

Narastajúci počet samovrážd

Ďalšie ťažkosti, ktoré mladých trápia, sú sociálne siete. Starším sa ťažko chápe, ako niekto môže tráviť dni písaním si s kamarátmi namiesto trávením času vonku. A čo už vôbec nechápu, je fotenie a vystavovanie fotiek na týchto platformách. I keď sa tieto aktivity môžu zdať nepochopiteľné, sú vynucované okolím, aby dospievajúci bol dostatočne „in“. Ľudia na prahu dospelosti tak neustále bilancujú medzi tým, či sú okolím dostatočne prijímaní, alebo vysmievaní za trápnu fotku či príspevok. A aj keď by sa mohlo zdať, že vďaka neustálemu spojeniu si môžu byť bližšie než kedykoľvek predtým, je to, bohužiaľ, naopak. Po sieti ťažko vytvoria dostatočne kvalitný vzťah s vrstovníkmi a veľký počet jedincov na prahu dospelosti nemá vrelý vzťah ani k rodičom, prarodičom či inej dospelej osobe. Cítia sa potom osamotení a prázdni. To je nielen dôvod, prečo toľko mladých trpí depresiami, ale tiež prečo sa nakoniec priklonia k takému radikálnemu kroku, ako je samovražda.

Ako sa covid podpísal na našich „deťoch“

Ochorenie covid-19 nás nielen dokáže dostať na lôžko doma či v nemocnici, ale všetky opatrenia týkajúce sa celosvetovej pandémie si začali vyberať svoju daň. Za rok 2020 stúpol počet depresií a riziká samovraždy trojnásobne, pri úzkostiach ide o dvojnásobok. Najviac poznamenaná bola skupina ľudí medzi 20 – 24 rokmi. Ide teda predovšetkým o jedincov, ktorí stoja na prahu dospelosti, a ešte nemajú svoje istoty. Nemajú vybudovanú záchrannú sieť, o ktorú sa v prípade núdze môžu oprieť, a zároveň ešte nemajú dostatočné životné skúsenosti a nadhľad. Je otázkou, čo si z tejto nepríjemnej skúsenosti ďalej do života ponesú.

Pomôcť môžu bylinky

Dôsledkom stúpajúcich duševných problémov, ale aj nutnosti naďalej fungovať vo svete, je to, že ľudia hľadajú spôsoby, ktoré by im mohli od ich ťažkostí uľaviť. Veľmi častým stavom býva narušený spánok. V tom momente môžete vyskúšať bylinky. Vhodným liečivým prípravkom aj pre mladistvých od 12 rokov, tvoreným bylinkovým extraktom, je Persen. Nielenže vás príjemne uvoľní a vy ľahšie zaspíte, pomôže vám tlmiť aj symptómy porúch vyvolaných psychickým napätím, ako je prílišný strach, úzkosť, trasenie rúk a potenie dlaní a poruchy koncentrácie.

(rhl)

Zdroje:

Ďalšie články

""

Prof. Radek Ptáček: Ide o to, naslúchať svojim pocitom

Dlhodobý stres je toxický. Prečo je dôležité byť vnímavý k sebe samému, čo obnáša syndróm vyhorenia a ako si budovať odolnosť voči stresu?
Čítajte viac >
""

Krok za krokom – ako sa cítiť šťastnejší?

Životná spokojnosť je stav mysle, keď sa cítime príjemne v súvislosti s tým, kde sa v živote nachádzame a čo sme vybudovali či získali. Neznamená, že už nie je o čo usilovať, a ani to neznamená, že by sme neprežívali útrapy a prehry.
Čítajte viac >
""

Uklidňujúca sila valeriány, medovky a mäty

Napätie, obavy, strach či úzkosti - mnohé ťažkosti môžu pomôcť zvrátiť rokmi overené rastliny s komplexom látok, ktoré majú upokojujúce a relaxačné účinky.
Čítajte viac >