Trpíte úzkosťou a nedarí sa vám prísť na to, čo ju spúšťa? Môžete na to ísť aj z druhej strany a vyskúšať tipy, ako úzkosť vo vašom živote obmedziť.
Úzkosť ani panické ataky nepatria v živote medzi niečo, čo by sme si dobrovoľne vybrali. Ich najväčšou nevýhodou je, že nás dokážu v nestráženom okamihu celkom paralyzovať. Často neviete, kedy a z akého dôvodu príde ďalší „skrat“. Aké sú najčastejšie a najtypickejšie dôvody, prečo u ľudí dochádza k panickým atakom alebo úzkostiam? A následne, nemenej dôležitá otázka, čo s tým?
Kedy spozornieť
Ak už nejaký ten rok s úzkosťami bojujete, možno sa vám podarilo vypozorovať, aké situácie sú pre vás rizikové. A možno ste už prišli aj na to, čo vám nerobí dobre a čomu sa radšej vyhnúť. Napriek tomu sa môžu vyskytnúť také bežné a dennodenné veci, ako je napríklad pitie kávy, ktoré môžu vyvolať atak. Prejdite si náš zoznam a uistite sa, že práve jeden z bodov nie je ten váš kritický.
- Narušený spánkový režim – Spánok je základom pre všetkých. Vďaka nemu dávame nášmu mozgu možnosť si odpočinúť a nabrať silu. Občasné ponocovanie sa nemusí nijako prejaviť u zdravých jedincov, ale u osôb s úzkosťou väčšinou ide o hrubý prešľap.
- Vynechanie jedla – Máte veľa práce alebo ste skrátka len dali prednosť niečomu inému a na jedlo ste zabudli. To sa môže stať. Majte však na pamäti, že sa vám to môže pekne vypomstiť. Okrem prázdneho žalúdka vám tiež poklesne hladina cukru v krvi, stanete sa unavenejší, nervóznejší a mnohí tiež úzkostnejší.
- Káva – V dnešnej dobe taká obľúbená. Ľudia s úzkosťou sú na kofeín omnoho citlivejší a jeho konzumácia (zvlášť vo väčšej miere) môže u nich práve tieto príznaky prebúdzať. Nezabudnite, že kofeín sa nachádza aj v čiernom a zelenom čaji.
- Nadmiera práce – Niekedy sa to v práci zbehne a je potrebné zostať nadčas a urobiť toho viac než obvykle. Keď sa k tomu pripočíta nepríjemné správanie kolegov a nadriadených, úzkosť je na svete.
- Konflikt – Je jedno, či ide o hádku v práci, s partnerom, alebo pani v obchode. Každý taký spor môže byť spúšťačom neustálych dotieravých myšlienok, keď o sebe môžeme začať pochybovať.
- Finančná neistota – Nečakané výdavky, choroba, strata zamestnania. Malý výpočet toho, čo môže spôsobiť, že nemáme dostatočný príjem. Neistota, pokiaľ ide o základné potreby, je výrazným stresorom.
Sociálne interakcie – Pre väčšinu ľudí nie je príjemné hovoriť na verejnosti, ale niekomu sa robí zle už len z toho, keď musí ísť na firemný večierok. Zapremýšľajte, či vám takéto účasti vážne neprekážajú, alebo vám v skutočnosti nerobia dobre.
Buďte o krok napred
Pokúste sa dodržiavaním niekoľkých zásad prispieť k svojmu psychickému zdraviu a obmedziť tak situácie, keď sa prepadáte do úzkostných stavov.
- Spánková hygiena – Dodržiavanie pravidiel spánkovej hygieny, i keď to môže byť niekedy veľmi ťažké, dokáže hotové zázraky.
- Vyvážený jedálny lístok – Vyhnite sa úzkostiam a podráždenosti tým, že budete mať pri sebe vždy aspoň malú desiatu, ktorou nepríjemné pocity zaženiete.
- Bez kofeínu – Niekomu stačí obmedziť počet vypitých káv za deň, pre niekoho bude jednoduchšie prejsť na bezkofeínový variant a z čajov dať prednosť tomu ovocnému.
- Vhodné zamestnanie – Vyberajte si tiež zamestnanie, ktoré viete, že ste schopní vzhľadom na svoje ťažkosti v zdraví vykonávať. Pre niekoho môže byť vhodným variantom pracovať sám na sebe, pre iného to, naopak, môže byť veľký stres.
- Pohyb – Pravidelná aktivita sa pozitívne premietne nielen na vašom tele, ale aj na psychickom zdraví.
- Pobyt v prírode – Ak nemôžete vyraziť do lesov, buďte vďační aj mestským parkom. Je preukázané, že čas strávený vonku, keď ste obklopení zeleňou, znižuje stres.
- Meditácia – Do svojho denného programu môžete skúsiť zaradiť meditácie. Tie, rovnako ako pobyt v prírode, pôsobia pozitívne na nami prežívané ťažkosti života.
Lieky s prírodnými výťažkami
V niektorých prípadoch úprava životosprávy nepomôže. Potom môžete vyskúšať aj lieky. Z tých prírodných je vhodný Persen, ktorý obsahuje výťažky z troch bylín. Nehanbite sa však obrátiť ani na svojho lekára, aby vám predpísal lieky na predpis, ktoré vám pomôžu chvíle nepohody zvládnuť a preklenúť.
(rhl)
Zdroje: