Životná rovnováha, čiže life balance – dá sa vôbec dosiahnuť?

Vytvoriť si rovnováhu medzi pracovným a osobným životom je vecou, ktorá sa jednoducho hovorí, ale omnoho horšie realizuje. A zvlášť vtedy, ak túžime v oboch rovinách uspieť. V tomto článku nájdete niekoľko tipov, ktoré môžu pomôcť s usporiadaním vášho života.

Dnešný svet má jednu veľkú výhodu – nepreberné množstvo možností. Čo je zároveň aj veľkou nevýhodou. Získavame totiž pocit, že takmer všetky tieto možnosti musíme využiť. Ako inak by mohol byť náš život dostatočne naplnený, keď ho strávime obyčajným, aj keď takým príjemným váľaním sa na gauči?

Možno nepatríte medzi tých, ktorí sa radi delia o zážitky zo svojho súkromia, ale napriek tomu sa pri prezeraní fotografií ostatných neubránime istému porovnávaniu. Hodnotíme vypracovanosť tiel, kariérne postupy, úspechy detí, exotickejšie dovolenky, počet kultúrnych akcií, kulinárske schopnosti atď. Na samotnom porovnávaní nie je nič zlé. Robíme to všetci. Problém je, že kedysi toto hodnotenie prebiehalo v omnoho menšej miere. A to najmä preto, že sme nestihli za deň stretnúť toľko ľudí, ako na nich dnes „narazíme“ na Instagrame za pár minút. Všetci sa tak vystavujeme neúmerne vysokému stresu a túžime obstáť vo všetkých svojich životných rolách.

Byť dobrým partnerom, rodičom, dieťaťom, kamarátom, pracovníkom, športovcom, umelcom, kuchárom, záhradníkom, čitateľom a ktovie, čo ďalšie ešte. V ničom nezlyhať, dobre to zaznamenať a podeliť sa o to s ostatnými. To aby vedeli, že ani my nestojíme opodiaľ a žijeme život snov. Ako to však urobiť, aby sme skutočne žili spokojný život, v ktorom nemáme pocit, že sa len naháňame od jednej roly k druhej a nič nestíhame? 

Ujasnite si ciele

Váš život žijete vy. Nikto iný. Možno je pekné, že niekto zachraňuje veľryby na druhej strane zemegule, ale naozaj je to aj váš sen? Nestanete sa lepším človekom, keď prijmete ušľachtilé sny niekoho iného. Je vaším cieľom početná rodina? Super! Tak potom neplačte, že nestúpate v kariérnom rebríčku tak strmo nahor ako vaši kolegovia. Veď vám by to úsmev na tvári neprinieslo. Ujasnite si, čo vás robí skutočne šťastnými, bežte si za tým a neporovnávajte sa s ostatnými. Je to zbytočné.

Určite si priority

Nemôžete sa rozhodnúť a chceli by ste všetko? Aj to sa môže stať. Ale nakoniec budete musieť prioritizovať. Deň má len 24 hodín, vy máte určité množstvo energie a nie je možné, aby ste zvládli všetko. Chcete byť skvelým partnerom, rodičom, zamestnancom, ale aj kamarátom? Nejde to! Obvykle sa dá dobre zvládať dve životné oblasti a ďalšie musíte na určitý čas obmedziť, neskôr sa to zas prestrieda. Niekedy skrátka budete drieť v práci ako drak a stíhať detské zápasy počas víkendu, ale partnerský život bude stáť za figu. Inokedy si môžete dovoliť ubrať v práci a pozvať svoju lásku na wellness víkend. Pokiaľ si toho budete vedomí, netreba sa stresovať. Pretože viete, že chvíľa inej životnej oblasti zas príde.

Spoznajte svoje limity

Poznať svoje hranice je veľmi užitočné. Nemusíte sa potom báť, že kývnete na veci a činnosti, ktoré sú pre vás už cez čiaru. Nesnažte sa pomôcť všetkým a byť pri všetkom. Koledujete si akurát tak o zdravotné ťažkosti. Uvedomte si, že zdravie je komodita, ktorá je síce často zanedbávaná, ale veľmi dôležitá. Preto si ho užívajte, odpočívajte a robte si miesto v diári sami pre seba. Na odpočinok alebo činnosti, ktoré vás nabijú. Nie je to sebeckosť, ale nutnosť. Takisto spánok nie je slabosťou, ale základom fyzického aj psychického zdravia.

Buďte vďační

So stanovením cieľov, priorít aj limitov vám môže pomôcť test spokojnosti. Na stupnici jedna až desať si označte, ako na tom práve ste. Uvedomte si, za čo ste vo vašom živote vďační, čo vám rozochvieva srdce a naplňuje život. A čo vám chýba, aby ste dosiahli na plný počet. Možno vám dôjde, že väčší byt by sa síce hodil, ale šťastnejších by vás vlastne neurobil. A tak sa nemusíte v práci tak drieť a namiesto toho si môžete spokojne užívať čas s rodinou a priateľmi. 

Zvládnuť všetky životné roly na jednotku je azda nemožné. Niekedy vám pôjde lepšie to, inokedy ono. Nie je to hanba a netreba sa kvôli tomu cítiť zle. Celý život všetci balansujeme a hľadáme rovnováhu medzi prácou a osobným životom. Vyššie uvedené body nám však môžu pomôcť sa zamyslieť, či vôbec balansujeme tam, kde chceme balansovať.

(rhl)

Zdroje: