Ako sa starať o svoje duševné zdravie a prečo je to také dôležité?

Zdravie môžeme rozdeliť na fyzické a psychické. O to fyzické sme sa už naučili nejakým spôsobom starať – čistíme si zuby, umývame sa, chodíme na preventívne prehliadky k lekárovi, cvičíme atď. Naproti tomu sa na psychické zdravie často zabúda. Nemyslíme naň a čakáme, že tu pre nás bude tak nejako samo. Lenže tak to, bohužiaľ, nefunguje. Je dobré dodržiavať určité zásady psychohygieny, aby sa nám aj v ťažkých chvíľach darilo zvládať život čo najlepšie.

Na našej planéte žije vyše osem miliárd ľudí. Zhruba jedna miliarda bojuje s problémami, ktoré súvisia s duševným zdravím, a počet týchto osôb stále narastá. Každý siedmy násťročný jedinec trpí niektorou z duševných porúch. Okrem toho psychické ťažkosti predstavujú aj socioekonomické problémy – zhorší sa nám schopnosť učiť sa, čeliť problémom, komunikovať medzi sebou. To všetko sú dôvody, prečo si Svetová zdravotnícka organizácia (World Health Organizace – WHO) pre ďalšie desaťročia vytýčila za cieľ zamerať sa na riešenie duševného zdravia. Jedným zo spôsobov, ako sa s touto problematikou vyrovnať, je prevencia. A práve medzi tú môžeme zaradiť psychohygienu. Dodržiavaním jej zásad môžeme zlepšiť kvalitu nášho života.

Každodenné pravidlá pre udržiavanie psychického zdravia 

Nie je nutné dodržiavať všetky z nasledujúcich odporúčaní, podstatné je vybrať si tie, ktoré vám budú robiť dobre a ktoré zvládnete začleniť do svojho harmonogramu. Trvanie na dodržiavaní všetkých pravidiel môže vyvolávať namiesto pokoja skôr tlak a stres. A to nie je naším cieľom. Predstavíme vám jednotlivé body s odôvodnením, prečo zvoliť práve tento. Finálna starostlivosť o vaše duševné zdravie je však na vás. Môže ísť o plnenie väčšiny tipov, takisto iba jedného, alebo si vyberiete  úplne inú aktivitu, ktorá vás uspokojuje. 

  • Spánok – dodržiavanie spánkovej hygieny je zrejme najdôležitejším pravidlom. Nenadarmo sa spánková deprivácia používala ako mučiaci spôsob zajatcov! Nedostatok spánku sa podpíše na vašom fyzickom aj psychickom zdraví. Vedie k nesústredenosti, zabúdaniu, podráždenosti až depresii.
  • Strava – nejde o to stráviť v kuchyni mladosť. Snažte sa však o pestrú, vyváženú stravu a jedzte pravidelne. Vyhnete sa tak výkyvom hladiny cukru v krvi, a tým pádom aj vaša nálada bude stálejšia.
  • Pohyb – pravidelným pohybom pomáhate nielen svojmu fyzickému zdraviu a vyhýbate sa tak metabolickému syndrómu, ale predchádzate tiež možnému vzniku depresie. 
  • Spoločnosť – človek je tvor spoločenský, a preto potrebuje spoločnosť. Je jedno, aký veľký je samotár alebo introvert. Každý potrebuje aspoň pár skutočných priateľov. Urobte si na nich čas a nevyhýbajte sa im, aj keď toho máte veľa.
  • Vďačnosť – schopnosť pozrieť sa na veci a udalosti z tej dobrej stránky je prístup, ktorý udržuje našu psychiku v poriadku. A nehovoríme tu o zatváraní očí pred negatívnymi vecami. Ale o uvedomení si dobrého aj zlého, poučení sa a vedomého rozhodnutia dívať sa do budúcnosti pozitívne. Vďačnosť za to, čo máme, a dobré vzťahy, sú dve zásadné veci, ktoré robia ľudí spokojných.
  • Meditácia – vyberte si jednu činnosť, ktorú dennodenne robíte, a venujte jej svoju plnú pozornosť. Všetkými vašimi zmyslami.
  • Príroda – voda a zeleň upokojuje našu roztržitú myseľ.
  • Viera – nemusí ísť nutne o náboženstvo. Ide o jednoduchú vieru v to, že „všetko dobre dopadne“ a že „ľudia sú zo svojej podstaty dobrí“ a môžeme im veriť.
  • Znalosť seba – bez toho, aby sme vedeli, čo chceme, čo sa v nás deje, v čom sme dobrí atď., sa nemôžeme posúvať ďalej. Nemôžeme iným povedať, čo by nám pomohlo, keď to sami nevieme.
  • Sebaovládanie – schopnosť čítať svoje emócie a ovládať svoje správanie nám dáva sebadôveru v naše schopnosti a zbavuje nás pocitu, že sme vláčení vírom okolností.
  • Dosiahnuteľné ciele – radšej viac malých cieľov, než jeden nedosiahnuteľný. Nakoniec k nemu možno dôjdete.

Jednotlivých bodov, ktoré sa týkajú psychohygieny, je naozaj veľa. Nejde o to nechať sa nimi zahltiť, ale skôr si uvedomiť, aké všetky aspekty sa podieľajú na našej duševnej pohode. Vďaka tomu si môžeme uvedomiť, ktoré oblasti sú naše silné stránky, ktoré nie a ktoré môžeme ďalej preskúmavať.

(rhl)

Zdroje:

https://studentaffairs.stanford.edu/flourish-january-2023/how-life-treeting-you-importance-practicing-mental-health-hygiene

https://www.iberdrola.com/talent/mental-hygiene