Vianoce za nami a jar ďaleko. Ako v zime zvládať negatívne pocity?

Slnko zapadá už v popoludňajších hodinách, bez zateplenej bundy a topánok nie je možné vytiahnuť päty z domu a zo snehu sa pod kolesami áut stáva hnedá mokrá brečka. Zimné počasie dobrej nálade obvykle príliš neprispieva. Tohto roku navyše situáciu výrazne zhoršuje covidová pandémia. Pocity nespokojnosti, podráždenosti či mrzutosti sa preto ľahko môžu stať denným chlebom. Ako tieto nepríjemné stavy zvládnuť, aby nás celkom neovládli?

Prečo práve zima prináša negatívne pocity?

Navzdory všeobecnému presvedčeniu neexistuje mnoho vedeckých dôkazov o tom, že by zimné počasie v súčasnosti významne negatívne ovplyvňovalo náš život. Iné ročné obdobia sú na tom v tomto smere horšie. Napr. počet samovrážd stúpa na jar a v lete, zatiaľ čo na jeseň a v zime klesá. Napriek tomu je zima tradične spätá so zhoršením nálady. Prečo tomu tak je?

Jedným z faktorov, ktorý hrá rolu pri vnímaní zimného počasia, je osobnosť každého z nás. Extrémnejšie teploty (nízke, ale aj vysoké) horšie znášajú osoby s vyššou mierou neuroticizmu. Je pre ne ťažšie v pokoji zvládnuť ťažkosti a nepohodlie, ktoré sú so zimou spojené, a ich emočné reakcie na tieto podnety sú búrlivejšie. Počas zimy je oveľa menej príležitostí vystaviť sa dennému svetlu, ktoré má na našu náladu blahodarný vplyv. Nedostatok svetla je spôsobený nielen kratším časom svitu slnka, ale tiež menšou ochotou ľudí vyraziť v chladnom počasí von. Následkom je potom zvýšená únava, ktorá produkuje stres, pocity podráždenosti, nespokojnosti či frustrácie.

Odolávanie nepriazni počasia a udržanie si dobrej nálady počas sychravých zimných dní je zvlášť v čase koronakrízy výzvou. O to viac sa vyplatí plánovanie aj pevné odhodlanie.  

Ako bojovať proti negatívnym vplyvom zimného počasia?

1. Doprajte si viac slnečného svitu.

Navlečte si rukavice a šál a doprajte si aj v zimnom počasí prechádzku na načerpanie novej energie do žíl. Ideálne predpoludním alebo napríklad okolo poludnia, hoci len nakrátko. Každodenný pobyt vonku na dennom svetle bude mať na vašu náladu pozitívny vplyv.

2. Udržujte kontakty s priateľmi

Trávenie času s ľuďmi, s ktorými máte spoločné záujmy, ktorí vás rozosmejú a nabijú energiou, je aj počas zimy tým pravým životabudičom. Opäť platí, že súčasná situácia neumožňuje príliš veľa kontaktov, ale aj rozprávanie po telefóne či online alebo spoločná prechádzka sa počítajú. Komu by ste sa mohli ozvať?

3. Buďte aktívni, športujte, pohybujte sa

Beh na lyžiach, sánkovanie, joga alebo chôdza. Aký druh pohybu si vyberiete, je na vás. Fyzická aktivita je jedným z faktorov, ktorý chráni pred rozvojom negatívnych emócií vrátane depresie.

4. Dodajte telu látky, ktoré potrebuje

Celý rok a počas zimy obzvlášť potrebuje naše telo živiny a ďalšie látky, ktoré mu umožnia byť aktívne a bojovať proti vírusom a baktériám. Medzi tieto látky patria rôzne vitamíny (predovšetkým kyselina listová, vitamín D, C, A a E), minerály a ďalšie. Telo ich získava predovšetkým z potravy, ale príjem je možné podporiť aj prostredníctvom potravinových doplnkov. Ich užívanie konzultujte so svojím lekárom. V súvislosti s negatívnymi emóciami možno zmieniť aj fytofarmaká (liečivé prípravky, ktorých účinná látka je extrahovaná výhradne z rastlín), ktoré sa úspešne využívajú napr. na zmiernenie úzkosti. Ide napríklad o liečivý prípravok Persen, ktorý sa užíva pri psychovegetatívnych poruchách najrôznejšej povahy, ktoré sa prejavujú zvýšeným napätím, podráždenosťou, rozladenosťou atď.

5. Dopriavajte si

Zamyslite sa, čo vás na zime teší. Máte radi vyvádzanie v snehu, sledovanie rozprávok a filmov zababušení pod dekou alebo dlhé večery s knihou? Venujte sa aktivitám, ktoré vás bavia, hľadajte tú svoju pravú zimnú pohodu.

6. Požiadajte o pomoc

Je v poriadku cítiť sa niekedy nespokojne, podráždene, smutne či mrzuto. Ak však s negatívnymi emóciami bojujete už dlho a stále sa ich nedarí ovplyvniť, neváhajte vyhľadať odborníka. Psychológ, psychiater alebo praktický lekár vám môžu pomôcť tieto nepríjemné pocity zvládať a užívať si zimu zas naplno.

Každý má iné stratégie, ako sa vyrovnávať s negatívnymi emóciami. Vyššie je zmienených len málo z nich. Doplňte si tento zoznam o ďalšie tipy, ktoré vám v minulosti zafungovali alebo o ktorých súdite, že by zafungovať mohli. Čo urobíte pre zlepšenie svojej nálady už dnes?

(PeM)

Zdroje:

Winter and Mental Health – How winter affects our mood. (2019). In Dawn Vincent Counselling and Psychotherapy. https://www.dawnvincent.com.au/winter-and-mental-health-how-winter-affects-our-mood-june-2019.html

Sebevraždy. In Český statistický úrad. https://www.czso.cz/csu/czso/sebevrazdy_zaj

Kööts L., Realo A., & Allik J. (2011). The Influence of the Weather on Affective Experience. Journal Of Individual Differences, 32 (2), 74 – 84. 

The Effects of Winter on Moods. In Strategic psychology. https://strategicpsychology.com.au/effects-of-winter-on-moods/

Denner J. (2017). The 5 essential vitamins for staying healthy and fit this winter. In Runtastic. https://www.runtastic.com/blog/en/winter-vitamins-to-take/

Racková S., & Vranová V. (2020). Phytopharmaceuticals in managing anxiety disorders. Medicína Pro Praxi, 17 (2), 118 – 120. Dostupné z: https://www.medicinapropraxi.cz/pdfs/med/2020/02/08.pdf

Mammen G., Faulkner G. (2013). Physical activity and the prevention of depression: a systematic review of prospective studies. American Journal of Preventive Medicine, 45 (5), 649 – 57. Dostupné z: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24139780/

https://www.tochcepersen.cz/persen/